O nas

 

Jesteśmy Sandomierskim  Klubem „AMAZONKI”
organizacją mającą osobowość prawną, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod

Nr KRS 0000730182
i członkiem Federacji Polskich Klubów Kobiet po mastektomii „Amazonki”

                                                           Nasze konto w Banku Spółdzielczym:  50 9429 0004 2001 0015 3911 0001

Koleżanko,
jeśli życie poprowadziło Cię drogą, na której doświadczyłaś nowotworu piersi, podobnie jak każda z Nas i stałaś się Amazonką, potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, masz w sobie obawy dotyczące powrotu do normalnego funkcjonowania po mastektomii, chcesz podjąć rehabilitację, poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z nowotworem piersi, chcesz nawiązać wartościowe znajomości pośród kobiet z doświadczeniem podobnym do Twojego, wiesz, że Twoja obecność w Stowarzyszeniu może służyć innym kobietom i czujesz, że wszystko, co nas spotyka powinno mobilizować nas do działania bo życie jest wielką wartością, którą należy chronić ponad wszystko,


                                                                                                                          zapraszamy Cię do nas


Spotkasz się z nami w pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 14:00 w budynku

 Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Mariackiej 1 – I piętro pokój nr 6

Historia powstania

Na przełomie lat 1999/2000 swoją działalność rozpoczął Świętokrzyski Klub „Amazonki” Filia w Sandomierzu, który powstał dzięki m.in. Śp. Halinie Cecot – przewodniczącej  Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Do powstania naszej Filii zaangażowały się również kobiety z Sandomierza: Mirosława Szymańska – pielęgniarka z miejscowego szpitala oraz koleżanki „Amazonki” ; Zofia Kiliańczyk, Halina Myjak i Zofia Sobczyk, która przez wiele lat  ( do roku 2012) pełniła funkcję przewodniczącej, a obecnie jest Prezesem Honorowym Klubu.

W chwili obecnej Prezesem Klubu liczącego czterdzieści sześć „Amazonek” – jest Grażyna Rękas.  W 2018 roku Filia przekształciła się w samodzielną jednostkę pod nazwą Sandomierski Klub „Amazonki”.

 

W dniu 14 lutego 2018 r. odbyło się zebranie założycielskie Sandomierskiego klubu „Amazonki” w skład którego weszło 12 osób. Wybrano zarząd w składzie:

Prezes – Grażyna Rękas

 I Wiceprezes – Ewa Bujak

II Wiceprezes – Ewa Węgrzyn

Sekretarz – Jolanta Drypa

Skarbnik – Zofia Kaczor

Komisja Rewizyjna:

Przewodnicząca: Barbara Klasura

Członek: Halina Loryś

Członek: Zofia Makowska

Stowarzyszenie Amazonek jest grupą wsparcia dla wszystkich członkiń, ale także społeczności lokalnej. Klub skupia kobiety z Sandomierza i rejonu powiatu sandomierskiego. Prowadzi akcje profilaktyczne związane z wczesnym wykrywaniem raka piersi oraz organizuje spotkania z lekarzami. Sandomierskie Amazonki mają regularne spotkania klubowe oraz zagwarantowane konsultacje z psychologiem. Fizyczna pomoc jest równie istotna, dlatego rehabilitacja, gimnastyka usprawniająca i zajęcia na basenie to jedne z podstawowych działań stowarzyszenia. Klub prowadzi warsztaty terapeutyczne, w celu poprawienia stanu zdrowia członkiń klubu.

Istotnym aspektem aktywności jest organizowanie marszów zwracających uwagę na problemy kobiet dotkniętych chorobą nowotworową oraz zachęcanie do badań profilaktycznych i samobadania piersi. Dzięki dotacji władz miasta, 16. października 2015 roku odbył się II marsz „Amazonek” ”PierWsi w Sandomierzu” połączony z uroczystym 15-leciem działalności sandomierskich Amazonek. Uczestniczyli w nim podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki –  Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego –  Kazimierz Kotowski, Burmistrz Sandomierza –  Marek Bronkowski, władze powiatowe i lokalne, a przede wszystkim aż jedenaście klubów Amazonek z województwa świętokrzyskiego.

2018 rok to ważna data dla klubu,  po 18 latach działalności jako filia, klub staje się jednostką samodzielną, wpisaną przez Sąd Rejonowy w Kielcach do Rejestru  w dn. 17 maja 2018 roku pod numerem KRS 0000730182. W tym też roku odbędzie się już piąty marsz „Amazonek”. Klub poszerzył swoją działalność profilaktyczną.  Profilaktyka w szkołach ponadgimnazjalnych i w powiecie sandomierskim świadczy o tym, jak ważna i bezcenna jest działalność naszej organizacji.

Oferta Klubu

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI: 
Nasz Klub jest organizacją samopomocową, niemedyczną działającą non profit, służącą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi.

RUCH NA RZECZ KOBIET Z RAKIEM PIERSI W POLSCE:
Celem ruchu jest dostarczanie kobietom chorym na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienia im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Jednym z istotnych zadań ruchu jest zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

SPOTKANIA KLUBOWE:

 • Poniedziałek – w siedzibie Klubu Amazonek o godz. 14:00

DYŻURY w KLUBIE:

wtorek – 12:00 – 15:00

środa – 10:00 – 13:00

czwartek – 10:00 – 13:00

Piątek – dyżur telefoniczny:   531-366-988


KLUB ORGANIZUJE:

 • rehabilitację fizyczną
 • wykłady z psychoedukacji
 • imprezy kulturalne, turystyczne itp.
 • dni otwarte u Amazonek: pokazy protez i bielizny specjalistycznej

KLUB PROWADZI:

 • telefon informacyjny – 506-108-074
 • gimnastykę rehabilitacyjną w każdą środę
 • joga; poniedziałki
 • spotkania z psychologiem raz w miesiącu
 • spotkania z lekarzami
 • spotkania integracyjne

 

HYMN AMAZONEK

W sercu was ludzie noszę
W sercu za wami proszę
Z serca piosenki śpiewam
W sercu urazy nie mam

Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych,
Wszystkich ludzi uszczęśliwię,
Tylko daj mi Panie proszę skrawek nieba
I nic więcej i nic więcej mi nie trzeba.

Sercem do was przemawiam
Serce miłością zaprawiam
Do serca troski zbieram
Serce me dla was zamiera.

Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych,
Wszystkich ludzi uszczęśliwię,
Tylko daj mi Panie proszę skrawek nieba
I nic więcej i nic więcej mi nie trzeba.