Media o Nas: IX 2019 – IX 2020

Sandomierz: Szkoły zaproszone do udziału w Marszu Pier(w)si. 1 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

Sandomierski Klub ‘Amazonki” zachęca szkoły z regionu do udziału w VI “Marszu Pier(w)si”. Symbolicznym znakiem solidarności z amazonkami oraz innymi pacjentami onkologicznymi będą różowe barwy.
Trwają ostatnie przygotowania do wydarzenia, które zaplanowano na najbliższy piątek (4.09).
Jak mówi prezes Sandomierskiego Klubu “Amazonki” Grażyna Rękas i sekretarz klubu Jolanta Drypa, szczególnie ważna będzie obecność młodzieży.

Marsz z udziałem Sandomierskiej Orkiestry Dętej rozpocznie się o godzinie 12.00 na sandomierskim rynku. Po marszu uczestnicy przejdą do Zamku Królewskiego, gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu “Przyprowadź mamę na badania”.
Patronat medialny – Radio Leliwa.
(Joanna Sarwa)

 

 

„Nie ma rzeczy niemożliwych”: Amazonki Marszem Pier(w)si przypomniały o profilaktyce onkologicznej 4 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

„Weź nie gadaj, weź się zbadaj” pod takim właśnie hasłem odbyła się tegoroczna edycja Marszu Pier[w]si w Sandomierzu. Wydarzenie zgromadziło kilkadziesiąt osób z całego województwa, w których gronie oprócz amazonek, pojawiły się również władze miasta i powiatu w asyście mieszkańców Królewskiego Miasta. A wszystko po to, aby zwrócić uwagę na bardzo ważny element profilaktyki onkologicznej.

Dla niektórych diagnoza nowotworu brzmi jak wyrok. Amazonki jednak głośno podkreślają, że tak nie jest, ponieważ odpowiednio wcześnie zdiagnozowany może zostać całkowicie wyleczony.

Członkinie zaprzyjaźnionego Klubu Amazonek z Ostrowca Świętokrzyskiego wspierają sandomierskie amazonki od samego początku działalności w Królewskim Mieście.  Danuta Ogórek, szefowa ostrowieckich amazonek, twierdzi, że takie inicjatywy jak dzisiejszy Marsz Pier[w]si przede wszystkim integrują i zwracają uwagę na chorobę, która może dotknąć każdego. 

O przykrych realiach leczenia onkologicznych pacjentów w Polsce mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, która stanowczo podkreśliła, że trzeba znacznie zwiększyć finansowanie szpitali oraz ofertę dostępnych terapii dla pacjentów z nowotworem. 

Doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala uważa, że potrzeba organizowania takich akcji w szerzeniu wiedzy na temat profilaktyki jest olbrzymia. Jak powiedział, żeby odnieść odpowiedni skutek wśród społeczeństwa, trzeba takie akcje powtarzać znacznie częściej. 

Podczas wydarzenia na sandomierskim Rynku Starego Miasta nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu Amazonek. Nie obyło się również bez licznych podziękowań, za to, że szlachetna inicjatywa Amazonek w popularyzowaniu wiedzy na temat nowotworów i profilaktyki nie ustaje. 

Piątkowe wydarzenie zakończyło się na Zamku Królewskim w Sandomierzu rozstrzygnięciem konkursu „Przyprowadź mamę na badania”, którego celem było dotarcie przez dzieci i młodzież do ich najbliższych i zachęcanie do systematycznego badania profilaktycznego. 

Spacer uliczkami Starego Miasta uczestnikom VI Marszu Pier[w]si umiliła Sandomierska Orkiestra Dęta.

 

Sandomierz: VI ‘Marsz Pier(w)si’ przeszedł przez miasto. 4 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

Przez Sandomierz przeszedł dziś VI ‘Marsz Pier(w)si’. Symbolicznym znakiem solidarności z amazonkami oraz innymi pacjentami onkologicznymi były różowe barwy i słoneczniki. Organizatorem marszu był Sandomierski Klub ‘Amazonki’.

Marsz z udziałem Sandomierskiej Orkiestry Dętej rozpoczął się hymnem amazonek na rynku.

Czego życzyć osobom, które dowiadują się o chorobie nowotworowej?

Po marszu uczestnicy przeszli do Zamku Królewskiego, gdzie ogłoszono wyniki konkursu ‘Przyprowadź mamę na badania’.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

(Joanna Sarwa)

 

 

Sandomierz: Przez Sandomierz przejdzie dziś VI ‘Marsz Pier(w)si’. 4 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

Przez Sandomierz przejdzie dziś VI ‘Marszu Pier(w)si’. Symbolicznym znakiem solidarności z amazonkami oraz innymi pacjentami onkologicznymi będą różowe barwy oraz słoneczniki. Na dzisiejsze wydarzenie amazonki zapraszają wszystkich mieszkańców miasta.

Mówi prezes Sandomierskiego Klubu ‘Amazonki’ Grażyna Rękas

Marsz z udziałem Sandomierskiej Orkiestry Dętej rozpocznie się o godzinie 12.00 na sandomierskim rynku. Po marszu uczestnicy przejdą do Zamku Królewskiego, gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu ‘Przyprowadź mamę na badania’.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

(Joanna Sarwa)

 

Profilaktyka jest najważniejsza. Amazonki zachęcały do badań. 4 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

„Weź nie gadaj, weź się zbadaj” – pod takim hasłem na sandomierskiej starówce odbył się marsz zorganizowany przez Sandomierski Klub Amazonek. Jego głównym celem była profilaktyka zdrowotna.

Jak powiedziała prezes klubu Grażyna Rękas, najważniejsze jest to, aby uświadomić ludziom, jak bardzo ważne są regularne badania kontrolne pod kątem raka piersi i raka szyjki macicy.

– Chcemy, aby i mężczyźni dbali o swoje zdrowie i systematycznie się badali, dlatego jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem – stwierdziła prezeska Klubu.

Pani Teresa dodała, że oprócz badań profilaktycznych ważna jest także samokontrola, to, aby  badać swoje piersi odpowiednio je dotykając i sprawdzając, czy nie ma w nich zmian. W przypadku wykrycia czegoś niepokojącego trzeba zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o drodze leczenia.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu Marek Kos, biorący udział w Marszu Amazonek powiedział, że jest to bardzo cenna inicjatywa, ponieważ promuje częste wykonywanie badań, dzięki którym można wykryć chorobę onkologiczną na wczesnym etapie, co daje szansę na całkowite wyleczenie. Dyrektor dodał, że w sandomierskim szpitalu panie mają bezproblemowy dostęp do badań cytologicznych, można też zrobić kolonoskopię, nie ma natomiast mammografu i trzeba korzystać z ościennych ośrodków.

Marsz Amazonek odbył się po raz szósty. Prowadziła go Sandomierska Orkiestra Dęta, w dłoniach uczestników były żółte słoneczniki i transparenty z różnymi prozdrowotnymi hasłami m. in.: „Zbadaj się i wygraj życie”, czy „Mammografia nie boli”.

Uczestnicy Marszu ze starówki przeszli do Zamku Królewskiego, gdzie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla uczniów ph. „Przyprowadź mamę na badania”.

Klub Amazonek w Sandomierzu liczy ponad 40 osób. Panie systematycznie spotykają się w swojej siedzibie na ulicy Mariackiej, oprócz tego raz na miesiąc mają spotkanie z psychologiem, raz na tydzień odbywają się zajęcia z fizjoterapeutą, organizowane są również warsztaty terapeutyczne.

Grażyna Szlęzak-Wójcik

 

Sandomierskie amazonki i ich przyjaciółki z Ostrowca przeszły w VI „Marszu Pier(w)si” wokół Ratusza 4 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

„Weź nie gadaj, weź się zbadaj”, pod takim hasłem w Sandomierzu wokół Ratusza przeszedł VI „Marszu Pier(w)si”. Marsz miał swój finał w Zamku Królewskim, gdzie nagrodzono najlepsze prace w konkursie plastycznym „Przyprowadź mamę na badania”.

Zadowolone, uśmiechnięte ze słoneczkami w ręku. Sandomierskie amazonki i ich przyjaciółki z Ostrowca Świętokrzyskiego pojawiły się w południe na sandomierskim Rynku, aby przypomnieć o tym, jak ważna w życiu kobiet oraz mężczyzn jest profilaktyka i systematyczne badania.

Amazonkom na Rynku towarzyszyła Sandomierska Orkiestra Dęta, przedstawiciele władz miasta i powiatu sandomierskiego. Z zaproszenia skorzystali także przedstawiciele władz powiatu i miasta z Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu oraz młodzieży z miejscowych szkół.

W imieniu amazonek gości powitała Grażyna Rękas, prezes sandomierskiego stowarzyszenia, która przypomniała, że celem marszu jest zwiększenie świadomości i zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest systematyczność badań profilaktycznych w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy dla kobiet. Marsz to także przekaz dla mężczyzn, aby badali się w kierunku raka prostaty i jądra. Były także podziękowania dla osób, które wspierają amazonki. – To, że jesteśmy tu dzisiaj z wami daje nam ogromną siłę – podziękowała w imieniu uczestniczek Grażyna Rękas, prezes sandomierskiego stowarzyszenia Amazonek. – Cieszymy się z tego wsparcia i dziękujemy. Dziękujemy samorządom i szkołom, bo dajecie nam siłę do działania. Jesteśmy z wami tu i teraz, wy także możecie na nas liczyć. Mamy dyżury w naszym klubie na ulicy Mariackiej.

Głos zabrali przybyli goście, w tym Aneta Przyłucka, sekretarz miasta Sandomierza, która podziękowała amazonkom za działalność na rzecz wsparcia kobiet borykających się z chorobą nowotworową oraz wyraziła radość z przybycia tak wielu kobiet z klubów amazonek z całego województwa świętokrzyskiego i nie tylko.

Amazonkom towarzyszył także sandomierski starosta Marcin Piwnik, który wyraził podziękowanie dla pań ze stowarzyszenia, za propagowanie profilaktyki i zachęcanie do wykonywania badań. – Drugą formą waszej działalności, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, że jesteście razem – mówił starosta. – Jest was wiele. Potraficie być jedną, wielką rodziną. Chętnie uczestniczę w waszych spotkaniach i widzę wewnętrzną rodzinę. Widzę, że potraficie się w tych trudnych chwilach wspierać. Jest to ważne. A takie działania, jak dzisiejszy marsz, niech mają jak największy wydźwięk, aby zwrócić uwagę na choroby onkologiczne.

Sandomierski Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego reprezentował między innymi doktor Marek Kos, dyrektor lecznicy i zastępca Beata Wiater. Dyrektor Kos przyznał, że tego typu akcje powinny być organizowane jak najczęściej. – Po to, aby uzmysłowić ludziom, że sama profilaktyka ma szczególne znaczenie – mówił dyrektor Kos. – Pozwala na wykrycie choroby nowotworowej w bardzo wczesnym stadium i wyleczyć ją w stu procentach. Nasz szpital ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na profilaktykę raka szyjki macicy. Możemy też badać kolonoskopem, jako profilaktykę raka jelita grubego.

W drugiej części spotkania uczestnicy przeszli do Zamku Królewskiego, gdzie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Przyprowadź mamę na badania”. Na konkurs napłynęły 22 prace plastyczne. Przyznano 9 nagród i pięć wyróżnień.
Prace można oglądać w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Sandomierskie stowarzyszenie amazonek liczy 46 osób. W przyszłym roku obchodzony będzie jubileusz 20-lecia powstania.

Klaudia Tajs

 

 

Sandomierz: Rozstrzygnięto konkurs plastyczny “Przyprowadź mamę na badania”. 5 października 2019

Szczegóły w oryginalnym artykule

W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Przyprowadź mamę na badania” zorganizowanego przez Sandomierski Klub “Amazonki”. W konkursie wzięło udział dwudziestu dwóch uczniów z sześciu szkół powiatu sandomierskiego.

Wystawę prac konkursowych można oglądać do 27 października w sali edukacyjnej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

(Joanna Sarwa)

 

 

Sandomierz: Sandomierskie amazonki edukują młodzież. 22 stycznia 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Sandomierskie amazonki edukują młodzież. Dziś spotkały się z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.

W zeszłym roku sandomierskie amazonki przeprowadziły szesnaście tego typu spotkań profilaktycznych na terenie powiatu sandomierskiego.

Joanna Sarwa

 

 

Sandomierskie Amazonki zachęcają do samobadania piersi. Zobacz akcję w Katolickim Liceum Ogólnokształcącego. 6 luty 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Sandomierskie amazonki ruszyły z akcją edukacyjną w kierunku raka piersi, którą kierują do młodzieży. Za nimi już pierwsze spotkanie z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Na pierwszy tle od lewej: Grażyna Rękas prezes Sandomierskiego Klubu „Amazonek”, Jolana Drypa, sekretarz Sandomierskiego Klubu „Amazonek” i Danuta Myszona.

Sandomierskie amazonki ruszyły z akcją edukacyjną w kierunku raka piersi, którą kierują do młodzieży. Za nimi już pierwsze spotkanie z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Oferta spotkań jest otwarta a amazonki czekają na zaproszenie do kolejnych placówek oświatowych.

Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek przypomniała, że spotkania z młodzieżą to kontynuacja działań. W zeszłym roku panie przeprowadziły szesnaście tego typu spotkań profilaktycznych na terenie powiatu sandomierskiego. – Było bardzo duże zainteresowanie, co nas ogromnie cieszy – przyznała prezes Rękas. – Jest to dla nas takie trochę ciężkie zadanie, ponieważ jesteśmy między jednym badaniem a drugim, ale idziemy do szkół, prezentujemy, zachęcamy i mam nadzieję że nasze starania spowodują to że ludzie zaczną się badać.

Podczas spotkania panie na modelach do badania piersi prezentują jak należy poprawnie wykonać badanie. Mówią o swoich przeżyciach i doświadczeniach, aby przełamać strach wśród młodych kobiet przed wykonaniem samobadania piersi.
Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek przekonuje, że należy edukować coraz młodsze osoby, bo wiek, w którym występuje nowotwór piersi, znacznie się obniża. – To bardzo ważne i cieszę się, że prowadzimy spotkania z młodzieżą, ponieważ chcemy wyrobić nawyk samobadania piersi już w młodym wieku, bo nie ma tego nawyku – przekonuje prezes Grażyna Rękas. – Kiedy my dowiedziałyśmy się, że zachorowałyśmy, byłyśmy już w pewnym wieku a właśnie to jest bardzo ważne, że tak wcześnie zaczynamy wyrabiać ten nawyk u młodzieży. Dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć jak trzeba badać prawidłowo piersi i też z takim przekazem do młodzieży, żeby uczulała i rodziców, bo młodzież wpływ na rodziców ma i chce mieć zdrowych rodziców. Mają więc zachęcić mamę do badań.

O potrzebnie prowadzenia spotkań edukacyjnych mówiła Jolanta Drypa, sekretarz Sandomierskiego Klubu „Amazonek”, która jest amazonką od czterech lat. – Jesteśmy tutaj, żeby nauczyć młodzież samobadania piersi, dbania o piersi, przyglądania się im oraz mówimy o profilaktyce – tłumaczyła. – Edukujemy przede wszystkim, po to, żeby dziewczynki umiały się badać, żeby pamiętały o USG, jak będą troszeczkę starsze, no a później już o mammografii i o regularnych badaniach. Badania, które wykonałyśmy my, jako jako już w tym momencie Amazonki, spowodowały to, że żyjemy. Guz jest zawsze nowotworem, natomiast nie każdy guz jest rakiem, nie każdy guz jest złośliwy. W związku z tym trzeba go zbadać, trzeba zobaczyć, jaki on jest i co z nim zrobić: czy idzie tylko do obserwacji czy do usunięcia czy też do takiego już generalnego leczenia. Jesteśmy przykładem, że leczenie nowotworowe można przetrwać, że można je przeżyć.

Więcej informacji na temat działań sandomierskich amazonek na stronie: www.amazonki.sandomierz.eu

Klaudia Tajs

 

 

Sandomierz: ‘Bądź eko dla siebie, w domu, w pracy, w życiu..’ – trwa II “Moc kobiecości”. 8 marca 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Pod hasłem ‘bądź eko dla siebie, w domu, w pracy, w życiu..’ odbywa się zorganizowane po raz drugi w Sandomierzu wydarzenie ‘Moc kobiecości’. W programie pokazy makijażu, tańca i mody, prelekcje i rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a także koncert gości ze Lwowa.

Są też amazonki. Mówi prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek Grażyna Rękas, która podkreśla, że profilaktyka jest bardzo ważna.

‘Moc Kobiecości w Sandomierzu’ w Zamku Królewskim w Sandomierzu dziś do 17 00. Wstęp wolny.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Joanna Sarwa

 

Sandomierz: Przez miasto przejdzie ‘Marsz Pier(w)si’. 21 września 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Przez Sandomierz po raz siódmy przejdzie ‘Marsz Pier(w)si’ organizowany przez amazonki, które zapraszają do udziału w marszu wszystkich mieszkańców miasta a szczególnie młodzież.

Marsz rozpocznie się w piątek (25.09) o godzinie 12.00 na sandomierskim rynku.

Jak zwykle symbolicznym znakiem solidarności z amazonkami oraz innymi pacjentami onkologicznymi będą różowe barwy i słoneczniki.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

(Joanna Sarwa)

 

 

„Amazonki” w Sandomierzu organizuje II edycję plastycznego konkursu profilaktycznego i zapraszają na Marsz Pier(w)si. 22 września 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Pod hasłem „Badaj się – chroń siebie i najbliższych” odbywa się w tym roku profilaktyczny konkurs plastyczny skierowany do uczniów wszystkich typów szkół z Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Konkurs jest zapowiedzią VII edycji Marszu Amazonek Pier(w)si, który odbędzie się w Sandomierzu na Rynku Starego Miasta, w piątek 25 września o godzinie 12.

To II edycja plastycznego konkursu profilaktycznego, organizowanego przez sandomierskie Stowarzyszenie Amazonek. – Z powodu zwiększającej się liczby zachorowań na raka piersi w coraz to młodszym wieku pragniemy uświadomić młodym ludziom, jak ważne są badania profilaktyczne – mówi Grażyna Rękas, prezes sandomierskich Amazonek. – Pomysł konkursu zrodził się z potrzeby edukowania młodego pokolenia i szerzenia profilaktyki w ich otoczeniu czyli wśród mam, babć, cioć. Pragniemy zachęcić dzieci i nauczycieli do wzięcia udziału w organizowanym przez nas konkursie. Regulamin został dostarczony do wszystkich szkół w naszym powiecie

Konkurs odbywa się pod hasłem – „Badaj się – chroń siebie i najbliższych”. Jest kierowany do dzieci i młodzieży klas 4-8 szkół podstawowych oraz młodzieży szkół średnich z terenu powiatu sandomierskiego.
Prace można przesyłać pocztą na adres: Sandomierskie Stowarzyszenie Amazonek, ulica Mariacka 1 Sandomierz lub przynosić do siedziby stowarzyszenia na ulicę Mariacką 1 podczas dyżurów: poniedziałek godz. 14 – 16, wtorek 12 – 15, środa 10 – 13, czwartek 10 – 13. Termin nadsyłania prac upływa 9 października.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 28 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu, gdzie przez miesiąc prace będą prezentowane na pokonkursowej wystawie.

Kolejnym działaniem sandomierskich Amazonek będzie VII Marsz Amazonek Pier(w)si, który odbędzie się w piątek, 25 września o godzinie 12 na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Organizatorki zapraszają inne Amazonki, władze i społeczność lokalną. Mile widziane będą słoneczniki, różowe rekwizyty oraz hasła związane z profilaktyką raka piersi.

Klaudia Tajs

 

VII „Marsz Pier[w]si” w Sandomierzu. Amazonki zachęcały do wykonywania badań profilaktycznych. 25 września 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Rak nie poczeka na koniec pandemii, dlatego trzeba się badać i mówić o tej chorobie – mówił Grażyna Rękas, prezes sandomierskich amazonek, podczas „Marszu Pier[w]si”, jaki przeszedł po sandomierskim Rynku w piątek, 25 września. Była to już siódma edycja tego wydarzenia z udziałem amazonek z regionu

Do Marszu Pier[w]si, który wpisał się na stałe w harmonogram wydarzeń organizowanych w mieście włączyli się sympatycy amazonek, władze miasta, powiatu i pracownicy Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Nie zawiodły przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń amazonek z regionu.

Organizując swój marsz amazonki zachęcały panie do wykonywania badań profilaktycznych piersi i szyjki macicy oraz panów do badania jąder oraz prostaty. Panie mówiły o tym, że trzeba się badać, bo dane pokazujące zachorowalność na raka piersi są zatrważające. – Centrum Onkologii w Kielcach podało w ostatnich dniach, że na 19 przypadków wykrycia nowotworu, tylko pięć nadaje się do leczenia – mówiła Grażyna Rękas, prezes sandomierskich amazonek. – Pozostali nie mają szans To bardzo drastyczny przekaz, ale jakże realny.

Sandomierskie amazonki korzystając z obecności władz dyrekcji miejscowego szpitala i władz powiatu zaapelowały o uruchomienie w Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, który w ostatnim czasie bardzo intensywnie się rozwija, przychodni onkologicznej. – W tej chwili utrudnione są badania, ponieważ dojazd do Kielc czy Tarnobrzega nie jest łatwy ze względu na pandemię – mówiła Grażyna Rękas. – Teleporada dla nas pacjentów onkologicznych nie zdaje egzaminu. My musimy być u lekarza, on nas musi przebadać.

Obecny na marszu doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala przyznał, że czyni już kroki, aby taka poradnia w Sandomierzu powstała. – Planuję nawiązać kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby taką poradnię otworzyć – mówił dr Kos. – W tej chwili mamy jednego lekarza, który dojeżdża z Tarnobrzega i udziela konsultacji. Prawdopodobnie od 2021 roku w szpitalu będzie pracował drugi onkolog. Podczas pandemii trudno mówić, o konkretnej dacie uruchomienia poradni, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie może organizować konkursów, a tutaj akurat konkurs jest wymagany na utworzenie poradni. Ale jak już rozpoczniemy to kiedyś ten proces się zakończy.

Przechodząc dwa razy wokół sandomierskiego Ratusza Amazonki trzymały w dłoniach transparenty z hasłami zachęcającymi do działań profilaktycznych, a także słoneczniki – symbole marszu.

Klaudia Tajs

 

 

Amazonki przeszły w Marszu Pier(w)si wokół ratusza. „Rak nie poczeka, aż skończy się pandemia” 25 września 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

W Sandomierzu po raz siódmy odbył się dziś Marsz Pier[w]si w Sandomierzu. „Rak nie poczeka, aż skończy się pandemia” – tymi słowami rozpoczęła swoje przemówienie prezes sandomierskiego Klubu Amazonek, Grażyna Rękas. Podobnie jak w latach poprzednich wydarzenie na Rynku w Sandomierzu zgromadziło kilkadziesiąt osób, w gronie których oprócz sandomierskich Amazonek znalazły się członkinie zaprzyjaźnionych klubów z regionu, pojawiły się również władze miasta i powiatu w asyście licznie zgromadzonych mieszkańców Królewskiego Miasta. A wszystko po to, aby zwrócić uwagę na bardzo ważny element profilaktyki onkologicznej.

Dla niektórych diagnoza nowotworu brzmi jak wyrok. Amazonki jednak głośno podkreślają, że tak nie jest, ponieważ odpowiednio wcześnie zdiagnozowany może zostać całkowicie wyleczony. 
Doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala uważa, że potrzeba organizowania takich akcji w szerzeniu wiedzy na temat profilaktyki jest olbrzymia. Jak powiedział, żeby odnieść odpowiedni skutek wśród społeczeństwa, trzeba takie akcje powtarzać znacznie częściej. Dyrektor przypomniał również, że sandomierska lecznica prowadzi szereg badań profilaktycznych, z których coraz bardziej chętnie korzystają mieszkańcy regionu. Planowane jest również uruchomienie onkologicznej poradni.

Podczas wydarzenia na sandomierskim Rynku Starego Miasta nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu Amazonek. Nie obyło się również bez licznych podziękowań, za to, że szlachetna inicjatywa Amazonek w popularyzowaniu wiedzy na temat nowotworów i profilaktyki nie ustaje. Grażyna Szklarska, członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego przed naszą kamerą przypomniała, że profilaktyka to bardzo ważna sprawa. 


Spacer wokół Rynku Starego Miasta uczestnikom VII Marszu Pier[w]si umiliła Wiktoria Bartoszewska, wokalistka z Sandomierskiego Studia Piosenki.

 

 

MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. 1 października 2020

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Z okazji Różowego Października przygotowaliśmy dla Państwa kalendarium najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie. RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. Porównanie ryzyka zachorowania Japonek będących emigrantkami do Stanów Zjednoczonych i mieszkanek Japonii wskazuje na wyrównywanie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej u imigrantek w porównaniu do tego, które notowane jest u kobiet w nowym miejscu zamieszkania. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining). Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

ZOBACZ: Miesiąc świadomości raka piersi – różowy październik https://www.zwrotnikraka.pl/?p=11844

 

 

4 października Biała Niedziela w Koprzywnicy. Przyjdź na bezpłatne badania i konsultacje. 1 października 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Już w niedzielę, 4 października w Koprzywnicy odbędzie się Biała Niedziela. Na wydarzenie pod hasłem „Zdrowa Jesień” zaprasza Aleksandra Klubińska burmistrz miasta i gminy Koprzywnica. Początek godzina 14. Wydarzenie potrwa do godziny 17.

Biała Niedziela w Koprzywnicy będzie okazją do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz udziału w wykładach i prelekcjach o tematyce zdrowotnej.

Na jeden dzień Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz sąsiadujący z budynkiem Rynek zamieni się w Przychodnię Zdrowia. W budynku ośrodka kultury odbędą się wykłady i pogadanki. Swój udział zapowiedział chirurg naczyniowy, lekarz rodzinny, fizjoterapeuta i dietetyczka, która powie o stosowaniu zamienników cukru kuchni.

Na parterze holu Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu dyżurować będą pielęgniarki i studentki pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu. Będzie można zbadać ciśnienie krwi. Skontrolować wagę ciała i wzrost. Pomieszczenia domu kultury zostaną zaadoptowane na potrzeby gabinetów, gdzie będą prowadzone badania EGK i badania słuchu.

W związku z pandemią COVID19 dyżur będzie pełniła pielęgniarka epidemiologiczna, która udzieli porad jak prawidłowo nosić maseczki ochronne i myć ręce. Dostępne będą także tematyczne ulotki związane z COVID19.

W przestrzeni koprzywnickiego Rynku staną stoiska sandomierskich amazonek, Grupy Ratownictwa w Tarnobrzegu, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz stoiska z medycyną naturalną.

Będzie także słodka strefa z ciastami, do której zaproszą panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Trzykosach, Postronnej, Koprzywnicy, Zarzecza, Krzcina i Niedźwic. Organizatorzy przygotują dla uczestników owoce z koprzywnickich sadów i naturalny sok.

Klaudia Tajs

 

 

Sandomierz: Czy powstanie przychodnia onkologiczna? 5 października 2020

Szczegóły w oryginalnym artykule

Sandomierskie amazonki zaapelowały o utworzenie w Sandomierzu przychodni onkologicznej.

Z danych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wynika, że na dziewiętnaście ostatnio zgłoszonych przypadków raka tylko w pięciu można podjąć leczenie. Reszta została wykryto zbyt późno.

Joanna Sarwa